Aradığın çözümü bulamadın mı? eDanışman Ekibi ile Hemen Bir Araya Gel

WhatsApp Koşullarının Güncellenmesi Hakkında

Vlog
14.01.2021
blog-pic

Kurulduğu 2009 yılından bu yana 4 kez kullanım koşullarını ve gizlilik ilkesini güncelleyen WhatsApp son güncellemesini 4 Ocak 2021 ‘de yayınladı. Avrupa Ekonomik Alanındaki ülkelerde yaşayan kişiler için WhatsApp Ireland Limited üzerinden sunulan hizmetlerde, Avrupa Komisyonu ‘nun Aralık 2020’de yayınladığı teknolojide rekabeti düzenleyen regülasyonların da gözetildiği koşullar ve gizlilik ilkesi ise için ayrı bir güncelleme de bulunuyor.

2019 yılında yayınladığı Gizlilik ilkesinin aksine Whatsapp bu kez veri saklama ortamlarının hizmet sunduğu ülkeden farklı bir yerde olabileceğini ve kullanıcılarının bulundukları ülke hukukunun Whatsapp işleyişinde geçerli olmayabileceğini açıkça ifade ediyor: “WhatsApp, Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere Facebook’un küresel altyapısını ve veri merkezlerini kullanır. Bu aktarımlar, Koşullarımızda belirtilen küresel Hizmetleri sağlamak için gereklidir. Lütfen bilgilerinizin aktarıldığı ülke veya bölgelerin kendi ülkeniz veya bölgenizdekinden farklı gizlilik yasalarına ve korumalarına sahip olabileceğini unutmayın”. Whatsapp bu bildiriyi kullanıcılarına onaylatması Türk hukukundaki yurtdışına aktarım yasağına çözüm getirmeyecektir. Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun regülasyonları ve şu ana kadar yayınladığı kararlar gözetilirse yurtdışına aktarım için alınan “şarta bağlı rıza” her ne kadar geçerli kabul edilebilirse de rızanın alınma usulü ve şeklinde hukuka aykırılıklar bulunmaktadır.

Türk hukuku bakımından aykırılık kabul edilebilecek bir konu Whatsapp’ın Gizlilik ilkesinde WhatsApp LLC, WhatsApp LLC’nin paydaşı Facebook Inc. ve diğer bağlı şirketleri ile üçüncü taraf hizmet sağlayıcıların iyileştirme, özelleştirme ve pazarlama amaçlarıyla kullanıcı verilerini kullanabileceğinin ve bunun bir hizmet koşulu olduğunun bildiriliyor olması. Ancak bu amaçların tam olarak neyi ifade ettiği anlaşılamıyor. Üstelik önceki Gizlilik İlkesinin aksine bu kez bu tür amaçlardan biri olabilecek için “ticari mesaj” ifadesi kullanılmıyor. Kullanım koşulları ve gizlilik ilkesinde yer alan bilgilerin işleme faaliyetleri hakkında yeterli belirlilik ve açıklığı hala sağlayamıyor. İlgili değişiklikte mesaj, ses, görüntü, fotoğrafların paylaşılacağı yönünde bir yenilik bulunmamaktadır. Metadata olarak ifade edilen uygulamaya giriş zamanınınız, aktif süreniz gibi üst kategori verileriniz daha önce olduğu gibi Facebook grup şirketleri ile paylaşılmaya devam edecektir.

Kurumsal işleyişte WhatsApp kullanımına devam etmek isteyen işletme ve organizasyonların özellikle yurt dışına veri transferinin yasak olması sebebiyle yerel hukuki risklere karşı çözüm sağlamaları amacıyla WhatsApp ‘a alternatif yerli çözümlere yönelmelerini ve çalışan ve müşterilerine uygulamaya alternatif iletişim kanallarını açık tutmalarını öneriyoruz.