Aradığın çözümü bulamadın mı? eDanışman Ekibi ile Hemen Bir Araya Gel

Kripto Sanat: NFT (Non-Fungible Token) Rehberi

Makaleler
4.04.2022
blog-pic

Günümüzde birçok ürünün dijitale taşınmasıyla birlikte, dijital ürünlere olan ilgi oldukça artmıştır. Birçok farklı kategoride benzersiz bir şekilde dijital varlık edinmenizi sağlayan sistem,

 

Non Fungible Token/NFT (Benzersiz Token) Nedir? 

Fungibility Nedir?

Ürün veya nesnenin kendi türünden farklı bir ürün veya nesneye çevrilmesi işlemi Fungibility olarak adlandırılır. NFT coin bu değerli olan varlıkların benzer mallar ile değiştirilememesini ifade ederken, değiştirebilir yani fungibility token, varlıkların benzer varlıklarla değiştirme hakkını size sunar.   

Non-Fungibility Kavramı

NFT açılımı olan Non-Fungibility Token, değiştirilemeyen varlıklar olarak bilinir. Bu sistemde, var olan tokenlerin artışı, çeşitlenmesi ve büyümesi sistemin ilerlemesini sağlar. 

NFT' lerin Temel Özellikleri

Benzersiz tokenların sadece bir sahibi bulunur. Birbiri yerine geçemeyen NFT’lerin türleri, taleplere göre değişiklik gösterebilir. Fotoğraf, video, ses, oyun ve film gibi farklı niteliklere sahip olabilir. Bu tokenların ise sahip olduğu ortak özellikleri bulunur. Bu özellikler şu şekildedir;

 

 • Standardizasyon

NFT verilerini uygulamanıza entegre ederken tercih edeceğiniz tokenların ait olduğu token standartlarından farklı bir veri almada kolaylık sağlar. Bu sayede yüksek hacimli benzersiz token sahibi olabilirsiniz. 

 • Birlikte Çalışabilirlik

NFT’lerin standardizasyonu sayesinde, tokenler birlikte çalışabilirliğe izin verir. Bu da varlıkları uygulamalar arasında kolaylıkla aktarabilmenize olanak sağlar. 

 • Ticaret Yapılabilirlik

NFT’lerin kendi orjinal ortamlarının dışında, farklı platformlarda, farklı para birimleriyle satın alma veya satışa sunma işlemlerinin gerçekleşmesine olanak sağlar. 

 • Likidite

Benzersiz tokenların sahiplerine diledikleri zaman varlıkları üzerinden ek likidite imkânı sunulur. Sahibi olunan varlığın farklı kişilere kullanım hakkı verilirken, asıl sahibinin değişmemesi mümkündür. 

 • Değişmezlik

Özellikle sanat eserleri gibi eşsiz varlıkların, çoğaltılmasını önleyen değişmezlik niteliği sanat eserlerinin korunmasına da katkı sağlar. 

 • Programlanabilirlik

Sahip olduğunuz tokenler için farklı uygulamaları kullanarak pogramlama yapabilirsiniz. Bu sayede sistemdeki işlevselliği arttırabilirsiniz.

Kimler NFT Oluşturabilir?

NFT nasıl üretilir ve kimler tarafından üretilir konusunda herhangi bir sınırlama bulunmaz. Belirli NFT verilerinin toplandığı ve üretildiği platformlarda üyelikler açan ve dijital hesap oluşturan herkes sitede bulunan adımları izleyerek NFT oluşturabilir. Benzersiz sanat eserlerinin bulunduğu NFT art işlemlerinin de gerçekleştirilmesi mümkündür. 

NFT Nasıl Çalışır? NFT' ler Ne İçin Kullanılabilir?

NFT satış siteleri , tokenlerin rahatlıkla işlem görmesini sağlayan platformlardır. Bu platformda yer alan, sahip olduğunuz değiştirilemez tokenler, farklı sorunlar için bir çözüm kaynağı oluştururken, sistematik çalışma prensipleri verimli bir çalışma ortamı sunar.

 • Nesnelerin Kimliği (Idot): NFT’lerin kendi dijital kimlikleri sayesinde emir verme, komutları yerine getirme gibi işlemleri gerçekleştirir. Bu sayede siz sistemin başında olmadığınız zamanlarda bile işlemlerin sistematik bir şekilde işlemesi mümkün hale gelir. 
 • Dijital Kimlik: Kimlik ve kişisel bilgilerinizi token olarak sistemde herhangi biriyle paylaşma imkânı sunar. Bu verileri kiminle ve ne zaman paylaşacağınıza yine siz karar verirsiniz. 
 • Sertifikasyon: Değiştirilemez verilerin taklit edilmesini önleyen bir sistemdir. Bu sayede tokenlerin çoğaltılması, harcanması veya taklit edilmesi mümkün olmaz. 

NFT Nasıl Satın Alınabilir? 

NFT nasıl satılır veya satın alınıra öncelikle sahip olacağınız dijital para birimi olan Ethereum ile başlayabilirsiniz. Bununla beraber alış ve satış işlemleri için bir karşı tarafa ihtiyaç duyulur. Tokenlerin alışverişi için tarafların buluşabileceği çeşitli pazar yerleri bulunur. Burada bulunan NFT market sayesinde farklı tokenleri inceleyebilir, arzunuza göre satın alma işlemi için doğrudan tokeni satın kişi ile iletişime geçebilirsiniz. 

 

NFT' leri Kullanan Projeler

Sanat, oyun, hayvan veya görsellerden oluşan NFT projeleri arasında yer alan ve dikkat çeken NFT örnekleri şu şekildedir:

 

 • Beeple NFT’leri, 
 • NBA Top Shot, 
 • Cryptopunks, 
 • Axie Infinity, 
 • Decentraland. 

Benzersiz Token Standartları

 • ERC 1155: FT ve NFT varlıkları basmak için oluşturulan bir standarttır. Bu standartta bulunan varlıkların, güvenli bir şekilde geliştirilmesine olanak sağlar. Bu standart sıklıkla video oyun sektörü için kullanılır. 
 • ERC 721: Bu standartta değiştirilemez yani NFT verileri bulunur. Burada bulunan tokenlerin tümü benzersizdir. 

NFT Nasıl Üretilir? 

NFT nereden alınır sorusunun cevapları arasında yer alan platformdan birinde açacağınız üyeliğin ardından, sistemde bir kripto para hesabı ve dijital cüzdan oluşturmanız gerekir. Burada bir koleksiyon oluşturabilir NFT nasıl alınır sorusunu, platformda bulunan komutları takip ederek sonuca ulaştırabilirsiniz. 

Bir NFT Yapmanın Maliyeti Nedir?

NFT yapmak tokenlerin değerlerine bağlı olarak bir maliyet ödemeniz gerekir. 

NFT fiyat ve çeşitleri ise kullandığınız platforma göre değişiklik gösterir. Binance Smart Chain ve Ethereum tabanlı NFT’ler için bir gas ücreti oluşur. Bazı platformlar, benzersiz tokenleri listelerden bir ücret istemezken, tokenlerin satılması sırasında bir ücret oluşması da söz konusudur. Alış ve satışını gerçekleştirebileceğiniz NFT coin hangileri sorusunun cevabında ise popüler olanlar şunlardır:

 

 • Teta, 
 • Chiliz, 
 • Enjin Coin, 
 • Decentraland, 
 • Flow, 
 • MyNeighborAlice, 
 • Balmumu, 
 • Origin Protocol, 
 • IRISnet, 
 • Chromia. 

 

NFT Nasıl Mint Edilir? Nasıl Listelenir?

NFT pazarı çeşitli platformlardan oluşur. Bu platformlarda kullanılan yöntemlere göre belirlenen maliyetler bulunur. NFT oluşturma işleminin ardından tokenlerinizi mint etmek için kullanabileceğiniz Tron, Ethereum, Binance Smart Chain ve Cosmos gibi blok zincirleri bulunur. 

 

İşlem ücretlerinin uygun olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen Ethereum’da mint işlemini gerçekleştirmek için bir dijital cüzdan sahibi olmanız gerekir. Sahip olacağınız cüzdanın seçenekleri ise farklılık gösterebilir. Belirli blok zincirlerini kullanarak mintleme işlemini gerçekleştirdikten sonra blockchain üzerine bastığınızda size özel bir kontrat oluşturulur. Bu işlem sonrasında açılan proxy hesap ve akıllı kontrat sayesinde sınırsız bir şekilde listeleme işlemi gerçekleştirir.

NFT’lerin Geleceği

NFT sayesinde oyunda, sanat eserlerine, klasik arabalardan, futbola kadar birçok alanın dijitalleştirilmesi ve benzersiz hale getirilmesi mümkün hale geldi. Fiziksel bir varlığının bulunmamasının yanı sıra dijital ortamda oldukça yüksek meblağlardan alışverişi gerçekleştirilen tokenlerin, gelecekte insanların dijital kimlikleriyle bütünleşeceği düşünülmektedir. 

 

NFT teknolojisi sayesinde, kişilerin kimlik ve özel bilgilerinin dijital platforma taşınması ve buradan sahiplerinin izinleri doğrultusunda paylaşılabilir hale gelmesi hedeflenir. Ayrıca nesnelerin interneti sayesinde sürekli bir kontrol mekanizmasına ihtiyaç duyulmayacaktır. Verilen emirler sayesinde sistemin işlevselliğinin arttırılması planlanır.