Aradığın çözümü bulamadın mı? eDanışman Ekibi ile Hemen Bir Araya Gel

Aralık Ayında Neler Oldu?

Vlog
19.01.2022
blog-pic

KVKK, Whatsapp'a Kişisel verilerin Hukuka Aykırı Olarak İşlenmesini Önlemek Amacıyla Gerekli Teknik ve İdari Tedbirleri Almadığı için İdari Para Cezası Kesti

Kişisel verilerin korunması kanunu gereğince, kişilerin verilerinin hukuka uygun olarak işlenmesi için imkan sunuyor. Bu kanun dışında edinilen ve paylaşılan bilgiler için ise çeşitli yaptırımlar uygulanıyor. Whatsapp, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek için gerekli teknik ve idari tedbirleri almadığı tespit edildi. Bu nedenle KVKK tarafından 1 milyon 950 bin TL idari para cezası uygulandı. 

Whatsapp, Novi Cüzdan ile Kripto Para Transfer Özelliği Getiriyor

Kişiler Whatsapp uygulaması üzerinden sohbet ederken, Meta’nın son djital cüzdanı olan Novi sayesinde para gönderip almaları sağlanacak. Novi’ye eklenen güncel özellik sayesinde para ödeme özelliğine kripto para da ekleniyor olacak. Ekim ayında pilot kullanım yapılan Novi, whatsapp kullanıcıların Paxos ve Coinbase aracılığıyla USDP kullanarak para alıp, göndermeleri sağlandı. Ödemeler için sohbet içerisinde ek olarak bir nitelik yer alıyor. Gönderilen paralar ise anında karşı tarafa aktarılıyor. 

Havacılık ve Uzay Çalışmaları Tarihinin En Büyük ve En Güçlü Teleskobu Olarak Nitelenen James Webb 24 Aralık'ta Uzaya Fırlatıldı

Uzaya fırlatılan en güçlü teleskop olarak tanımlanan James Webb 24 Aralık 2021 tarihinde uzaya fırlatıldı. Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’dan, ESA’nın Ariane 5 roketiyle birlikte James Webb fırlatıldı. Fırlatma Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Üssü’nden yapıldı. Bu teleskop, NASA, ESA ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak projesi olarak biliniyor. Teleskobun yapımında 174 farklı ülkeden 200 bilim insanı, teknisyen ve mühendis görev aldı. 25 yılda tamamlanan teleskobun maliyeti ortalama 10 milyar doları geçti. 


Felçli bir Birey, Beynine Yerleştirilen bir Cihaz Sayesinde 'Sadece Düşünerek' Tweet Attı

Felçi kişinin beynine sinirsel bilgisayar arayüzleri yerleştiren bir şirket, hastanın kaslarını hareketsiz bırakan sinir sistemi hastalığı yaşayan kişinin düşünce gücü sayesinde sosyal medyada paylaşımda bulundu. ALS hastalığından mustarip 62 yaşından bir erkeğin sayesinde, artık başkalarıyla iletişime geçmesi sırasında kullanması gereken kasları aktif olmadan bile, sosyal iletişime devam edebileceği, çeşitli konularda yardım alabileceği konusunda teknoloji dünyasına umut oldu. 

Japon Elektronik Devi Kaga'dan Türkiye'ye Milyonlarca Dolarlık Yeni Yatırım

Japon Elektronik Devi Kaga Electronics, Türkiye’ye sunduğu operasyon ağını genişletme kararı aldı. Türkiye’de bugüne kadar klima bileşenlerini üreten marka, 2022 tarihi itibariyle farklı ürünlerin de üretimini yapacak. Bu yatırım, Kaga’nın Avrupa ve Ortadoğu müşterilerine yakınlaşmak istemesinden kaynaklanıyor. Türkiye için önemli bir gelişme olmakla birlikte, Kaga, Çin ve Asya’daki fabrikalarında yürüttüğü devre tasarımlarını da Türkiye’ye getirmeyi planlıyor. 


Türkiye’nin Otomobili TOGG’da Geri Sayım Başladı. 2022 Yılının Sonunda Araçlar Artık Banttan İnecek

Yerli elektrikli otomobilin geliştirmesi hızlı bir şekilde devam ederken, sona yaklaşılmaya başlandı. Otomobilin tasarımının ve hazırlığının yapıldığı Gemlik Tesisi birçok gazeteciye kapılarını açtı. Otomobilin yapımında bu süreçte yaklaşık 2000 kişi yer aldı. Togg CEO’su Gürcan Karakaş, otomobilin nitelikleri ve gelişimi hakkında birçok bilgi paylaşırken, piyasaya çıkış tarihi hakkında 2023 yılının ilk çeyreği olabileceğinin sinyallerini verdi. 


İhraç Ürünlerinde, Her Türlü Faaliyet ve Yazışmalarda Marka Olarak “Türkiye” İbaresinin Kullanılmasına İlişkin 2021/24 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 4 Aralık 2021 tarih ve 31679 sayılı Resmî Gazete’de Yayımlandı

Resmi Gazete’de 4 Aralık 2021 tarihi itibariyle, ihraç ürünlerinde her türlü faaliyet veya yazışmalarda kullanılan “Made in Turkey” marka ifade “ Made in Türkiye” olarak kullanılması zorunluluğu koşulduğunu bildirdi. Cumhurbaşkanın açıklamasınca Türkiye ibaresi, Türk milletinin medeniyet, kültür ve değerlerini tam anlamıyla ifade etmektedir. Bu nedenle ihraç ürünlerinde Türkiye ibaresi kullanılmaya başlanılacaktır. 

Kripto Alım-Satım Platformu Binance'e MASAK'tan Ceza


Mali Suçları Araştırma Kurulu, BN Teknoloji şirketi olan Binance’e 8 milyon lira idari para cezası kesti. Cezanın nedeni ise, suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hakkında kanun kapsamında yapılan yükümlülük denetiminde ihlallerin tespit edilmesidir. Kripto varlık hizmet sağlayıcıların sorumlu oldukları yükümlülükler arasında müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, devamlı bilgi verme, bilgi ve belge verme, muhafaza ve ibraz bulunur. Bu yükümlülükler 1 Mayıs itibariyle Resmi Gazete’de yer alacak. 


Otomatik BES Sisteminde Değişiklik

29.12.2021 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Çalışanların İşverenleri Aracılığı ile Otomatik Olarak Emeklilik Planına Dahil Edilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Oluşturulan Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile otomatik BES sisteminden cayan veya ayrılan çalışanların otomatik olarak sisteme tekrar dahil edilmesi hakkında oluşturulan madde yürürlükten kaldırılmıştır.

 

Yürürlükten kaldırılan Çalışanların İşverenleri Aracılığı ile Otomatik Olarak Emeklilik Planına Dahil Edilmesi için Belirlenen Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'in 8/C maddesi şu şekildedir:


Emeklilik planından ayrılan veya cayan çalışanların bu plana tekrar dahil edilmesi için (1)  Önceki yıllarda Yönetmelik kapsamında işverenleri tarafından, emeklilik planına dahil edildikten sonra ayrılan veya cayan çalışanlar, Bakanlığın belirleyeceği esaslar kapsamında 3 yıl içinde bir defalığına mahsus, otomatik olarak emeklilik planına tekrar dahil edilebilir. Bakanlığın, bu süreyi 1 yıla kadar azaltma ve 5 yıla kadar artırma yetkisi bulunur. 

Kur Korumalı Vadeli Mevduat ve Katılma Hesaplarından Elde Edilen Faiz ve Kâr Paylarında Stopaj Oranı %0 Olarak Belirlendi

25 Aralık 2021 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan 4970 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla Gelir Vergisi Kanunu'nun geçici 67. maddesinde yer alan tevkifat oranlarını belirleyen 2006/10731 sayılı Karar'da nitelikli değişikliklere gidilmiştir.

 

Bu değişikliklere göre, kur korumalı vadeli mevduat hesapları ve döviz tevdiat hesapları üzerinden dönüşüm kurundan Türk lirasına çevrilen mevduat hesaplarından sağlanan faizlerden yapılması gereken tevkifatın oranı %0 (sıfır) olarak belirlendi.

 

Bununla birlikte, kur korumalı vadeli katılma hesapları ve döviz cinsinden katılım fonu hesapları üzerinden dönüşüm kurundan Türk lirasına çevrilen katılma hesapları aracılığıyla sağlanan kâr payları da %0 (sıfır) oranında tevkifata tabi tutulacaktır.

 

Bu Karar, 21 Aralık 2021 tarihinden itibaren açılan kur korumalı vadeli mevduat ve katılma hesapları ve Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi uygulaması kapsamında 20 Aralık 2021 tarihi itibarıyla mevcut olan döviz tevdiat hesapları ile döviz cinsinden katılım fonu hesaplarının içerisinde bulunan dövizin dönüşüm kuru üstünden Türk lirasına çevrilen mevduat ve katılma hesaplarında uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir.


Ar-Ge / Tasarım Merkezleri ile TGB Firmalarında 7263 Sayılı Kanun Kapsamındaki Uzaktan Çalışma Uygulaması Güncellendi

Ar-Ge / Tasarım Merkezleri ile TGB Firmaları için 7263 sayılı Kanun Kapsamında getirilen Dışarıda Süre Geçirme hakkının uygulaması ile ilgili pratikte bazı tereddütler mevcuttu. 25 Aralık 2021 tarihinde yayımlanan Resmi Gazetede yer alan 7346 Sayılı "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 20. Ve 28.Maddesi " ile birlikte 7263 Sayılı Kanun kapsamındaki "Uzaktan Çalışma" uygulamasına ilişkin tereddütler giderilmiştir.

 

Resmi Gazetede yayımlanan 7346 Sayılı "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 20. Ve 28.Maddesi " ile birlikte, 7263 Sayılı kanun Kapsamındaki "Uzaktan Çalışma" uygulamasının aşağıdaki şekilde yapılacağı anlaşılmıştır;


 • Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknopark firmalarında çalışan personeller toplam çalışma süresinin %50' sini doğrudan uzaktan çalışabilecek. Bu %50 uzaktan çalışmanın uygulanabilmesi için ilgili personelin bölgeye gelme zorunluluğu olmayacaktır. Örneğin, 50 Personeli bulunan bir Ar-Ge merkezinde aylık çalışma saati 180 saat olduğu düşünüldüğünde 4.500 Saat (50*180*%50) uzaktan çalışma direkt olarak teşviklere konu edilebilecektir. Kalan %50' nin teşvike konu edilebilmesi için bölgede süre geçirmek gerekecektir.


 • Uzaktan Çalışma saatleri her bir personel için ayrı ayrı belirleneceği gibi, toplam personel sayısı (çalışma süresi) üzerinden de belirlenebilir. Örneğin, 50 personeli bulunan bir Tasarım Merkezinde 25 personel tüm zamanını uzaktan çalışma olarak beyan ederek teşviklere konu edebilecektir. Kalan 25 Personel ise bölgeye geldiği süre kadar teşviklerden faydalanabilecektir. Başka bir ifadeyle 50 Personeli bulunan bir tasarım merkezinde aylık çalışma saati 180 saat olduğu düşünüldüğünde 4.500 Saat (50*180*%50) uzaktan çalışma personeller arasında ihtiyaca göre dağıtılarak teşviklere konu edilebilecektir.


 • %50 olan uzaktan çalışma hakkını belirlenen bölge ve sektörlerde %75' e kadar artırmak için Cumhurbaşkanına yetkilidir. Cumhurbaşkanı bu yetkiyi kullandığında; 50 personeli olan bir Ar-Ge/Tasarım Merkezi ya da TGB firmasında 37,5 personel bölgeye hiç gelmeden teşviklerden yararlanabilecektir. Kalan 12,5 personel ise bölgede geçirdiği süreler kadar teşviklerden faydalanabilecektir.


 • Yeni düzenlemeler 12 Aralık 2021 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.


Finansman Bonoları ve Varlık Kiralama Şirketleri Tarafından İhraç Edilen Kira Sertifikalarında Tevkifat Oranı Yeniden Belirlendi!

2569 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2006/10731 sayılı Kararının eki Kararın 1.maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) ve (3) numaralı alt bentleri ile (ç) bendinde değişiklikler yapılmıştı.

Yapılan değişiklikle, Sermaye Piyasası Kurulunca onaylanmış finansman bonolarından ve varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen 1 yıldan kısa vadeli kira sertifikalarından sağlanan gelirlerle, bunların elden çıkarılmasından doğan kazançlardan yapılan stopaj oranı %10'dan %15'e yükseltilmiştir.


22 Aralık 2021 tarihinde yapılan değişiklikle birlikte ilgili oranlar %0 olarak kabul edilecektir.


"GEÇİCİ MADDE 4 - (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ile 31 Aralık 2022 tarihi (bu tarih dâhil) arasında iktisap edilen, Hazine ve Maliye Bakanlığınca ihraç edilen Devlet tahvili ve Hazine bonolarından elde edilen gelir ve kazançlar ile 4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca kurulan varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen kira sertifikalarından elde edilen gelir ve kazançlara, bu kararın 1. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendinin (1) ve (3) numaralı alt bentleri ile (ç) bendinde yer alan oranlar %0 uygulanır.

Kâr Paylarındaki Tevkifat Oranı %10 Düşürüldü

21 Aralık 2021 tarihli ve 4936 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kar paylarına ilişkin tevkifat oranlarında yapılan değişikler;


3 Şubat 2009 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 12 Ocak 2009 tarihli 2009/14592, 2009/14593 ve 2009/14594 sayılı Bakanlar Kurulu kararları ile 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 94. Maddesi ile Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 15. ve 30. Maddelerinde yer alan kâr paylarına (kâr miktarının sermayeye eklenmesi kâr payı sayılmaz) uygulanan %15 tevkifat oranı %10 'a düşürülmüştür. İlgili kanunlar kapsamında;


12 Ocak 2009 tarihli 2009/14592 sayılı kararda düzenlenen,


 • Tam mükellef kurumlar tarafından; tam mükellef gerçek kişilere, gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmayanlara ve gelir vergisinden muaf olanlara dağıtılan, Gelir Vergisi Kanunu'nun 75. Maddenin 2. fıkrasının (1), (2) ve (3) numaralı bentlerinde yazılı kâr paylarından yapılacak %15 oranındaki tevkifat tutarı %10 olarak düşürüldü.


 • Tam mükellef kurumlar tarafından; dar mükellef gerçek kişilere ve gelir vergisinden muaf olan dar mükelleflere dağıtılan, Gelir Vergisi Kanunu'nun 75. maddenin 2. fıkrasının (1), (2) ve (3) numaralı bentlerinde yazılı kâr paylarından yapılacak %15 oranındaki tevkifat tutarı %10 olarak değiştirilmiştir.


12 Ocak 2009 tarihli 2009/14594 sayılı kararda düzenlenen,


 • Vergiden muaf olan kurumlara dağıtılan Gelir Vergisi Kanunu'nun 75. maddesinin 2. fıkrasının (1), (2) ve (3) numaralı bentlerindeki kâr payları (Kurumlar Vergisi Kanununun 15. maddesinin 3. fıkrası uyarınca vergi kesintisine tabi tutulan kazançlar hariç) yapılacak %15 oranındaki tevkifat tutarı %10 olarak değiştirilmiştir.12 Ocak 2009 tarihli 2009/14593 sayılı kararda düzenlenen,


 • Tam mükellef kurumlar tarafından, Türkiye'de bir iş yeri veya daimi temsilci aracılığıyla kâr payı elde edenler hariç olmak üzere dar mükellef kurumlara veya kurumlar vergisinden muaf olan dar mükelleflere dağıtılan ve Gelir Vergisi Kanununun 75. Maddesinin 2. fıkrasının (1), (2) ve (3) numaralı bentlerinde sayılan kâr payları (5520 sayılı Kanunun 15. maddesinin 3. fıkrası uyarınca vergi kesintisine tabi tutulan kazançlar hariç) üzerinden yapılacak %15 oranındaki tevkifat tutarı %10 olarak değiştirilmiştir.


 • Yıllık veya özel beyanname veren dar mükellef kurumların, indirim ve istisnalar düşülmeden önceki kurum kazancından, hesaplanan kurumlar vergisi düşüldükten sonra kalan kısımdan ana merkeze aktardıkları tutar üzerinden yapılacak %15 oranındaki tevkifat tutarı %10 olarak değiştirilmiştir.


Vergi Usul Kanunu Kapsamında 2022 Yılında Uygulanacak Had ve Tutarlar Belirlendi

Vergi usul kanununda yer alan "maktu hadler ile asgari ve azami miktarları belirleyen 534 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği 21 Aralık 2021 tarihli resmi gazetede yayımlandı.

 

Belirtilen tebliğde; Vergi usul kanununda yer alan "maktu hadler ile asgari ve azami miktarları belirtilmiş olan para ile ödenecek ceza miktarları, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak bu kanun uyarınca belirlenerek, yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır. Bu şekilde hesaplanan maktu had ve miktarların % 5’ ini aşmayan kesirler dikkate alınmaz. Bakanlar Kurulu, bu ifadeyle tespit edilen had ve miktarları yarısına kadar  indirmeye veya artırmaya, nispi hadleri ise iki katına kadar artırmaya, yarısına kadar indirmeye veya tekrar kanuni seviyeye getirme yetkisine sahiptir." İfadelerine yer verilmiştir.

 

Bu hüküm göz önüne alınarak, Vergi Usul Kanununun 2021 yılında uygulanan miktarların ve hadlerin, 2021 yılı için %36,20 olarak tespit edilen yeniden değerleme oranında artırılması belirlenmiş, ayrıca 01 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlamıştır.

2022 Bordro Parametreleri

Gelir Vergisi Genel Tebliği'nin Resmi Gazete'de yayımlanması ve Gelir Vergisi Kanunuyla birlikte Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' nin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmesi ile 2022 yılına ait bordro parametreleri ve uygulama şekilleri netleşmiştir.

2022 yılında uygulanacak önemli değişiklikler aşağıdaki gibidir:

 

 • Tüm çalışanların maaş ve ücretlerinin asgari ücrete kadar olan tutarı, gelir ve damga vergisinden istisna tutulur.


 • Kümülatif vergi matrahı hesabında, asgari ücretten terkini yapılan gelir vergisi matrahı dikkate alınarak belirlenecektir.


 • 2022 yılında asgari geçim indirimi uygulaması kaldırıldı.KOSGEB Ar-Ge, Ür-Ge Ve İnovasyon Destek Programı 2021-2 Proje Teklif Çağrısı Açıldı

KOSGEB tarafından; imalat sanayi sektörlerinde teknoloji, yenilik, ürün kalitesi ve verimlilik artışı sağlanması, endüstriyel kapasitenin dönüştürülerek daha rekabetçi hale getirilmesi ve yüksek katma değerli üretimin artırılması için orta yüksek ve yüksek teknoloji düzeyinde faaliyet gösteren işletmelerin öncelikli sektörlerde ve savunma sanayi ihtiyaçlarının, azami ölçüde milli teknolojiler ve yerli imkânlarla karşılamak suretiyle dışa bağımlılığın azaltılması ve bu sayede millileştirme faaliyetleri kapsamında yerli ürün oranını artırmak ve savunma sanayi ekosistemini güçlendirmek için güçlü bir Ar-Ge ve yenilik yaklaşımı uygulamaya konularak kritik teknolojilere yoğunlaşılarak daha nitelikli olarak desteklenmesinin sağlanması amacıyla proje teklif çağrısı açılmıştır.

BAŞVURU TARİHLERİ


15 Aralık 2021 - 08 Şubat 2022 (56 gün)


DESTEK ÜST LİMİTİ:


Mikro İşletmeler için; 900.000 TL,

Küçük İşletmeler için; 1.500.000 TL,

Orta Büyüklükteki İşletmeler için; 6.000.000 TL'dir.

Her türlü soru ve görüşleriniz için bizlere [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 Asgari Ücreti Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2022 yılı için geçerli olması planlanan asgari ücret tutarını açıkladı. 2021 yılında 2 bin 825,90 TL olan en düşük asgari ücret tutarı 2022 yılında yüzde 50 gibi bir artışla 4 bin 250 TL (4.253 TL olarak düşünülüyor) oldu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretten kesilen gelir vergisi ve damga vergisinin de kaldırıldığını, bu şekilde işverenlere 450 TL'lik fayda sağlanacağını belirtti.

Gelir Vergisi, Damga Vergisi ve AGİ'nin Durumu


Komisyon kararında asgari ücret düzeyinde uygulanacak gelir vergisi ve damga vergisi muafiyeti ve bu doğrultuda asgari geçim indiriminin durumu hakkında henüz net bir karar verilmedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları ve ekonomistlerin görüşleri doğrultusunda asgari ücret düzeyindeki ücretlerden gelir vergisi ve damga vergisi kesilmeyeceği planlanıyor. Bu çalışmanın, tüm çalışanların 5.004 TL tutarında ücretini kapsayıp kapsamadığı, bu doğrultuda AGİ uygulamasının 2022 yılı itibariyle devam edip etmeyeceği konusu henüz bir resmiyet kazanmadı.


Yapılacak düzenlemeyle, bu durum resmiyet kazanacak olup, düzenlemenin ardından bilgilendirme yapılacaktır.


2022 Yılı Asgari Ücretin İşverene Maliyeti

"Asgari Ücret Tespit Komisyonu" kararı 17 Aralık 2021 tarih ve 31692 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak, 2022 yılında geçerli olacak asgari ücret miktarı günlük brüt 166,80 TL, aylık brüt 5.004 TL olarak açıklanmıştır. Ayrıca yeni yapılan açıklamalara göre asgari ücret tutarı üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmayacak.


Bu doğrultuda asgari ücret tutarı 2021 yılına göre %50,5 oranında artarken işverene maliyetinde artış oranı %39,9 olarak hesaplandı. 5 puanlık indirim ile 2021 yılında asgari ücretin işverene maliyeti 4.203,60 TL iken 5 puanlık indirim ile 2022 yılında asgari ücretin işverene maliyeti 5.879,70 TL oldu.


Asgari ücretin işverene maliyeti 2022 yılında aşağıdaki gibidir:

 


2022 GÜNLÜK ASGARİ ÜCRET

166,80 TL

2022 AYLIK ASGARİ ÜCRET

5.004,00 TL

AYLIK SGK TAVAN MATRAHI

37.530,00 TL

%14  İŞÇİ SİGORTA PRİMİ

700,56 TL

%1 İŞÇİ İŞSİZLİK SİGORTASI

50,04 TL

KESİNTİLER TOPLAMI

750,60 TL

2022 NET ELE GEÇEN TUTAR

4.253,40 TL

%20,5 İŞVEREN SGK PRİMİ 

1.025,82 TL

%2 İŞVEREN İŞSİZLİK SİGORTA

100,08 TL

2022  İŞVERENE MALİYET

6.129,90 TL

%5 İNDİRİMLE İŞVERENE MALİYET

5.879,70 TL


Asgari Ücrete Vergi Muafiyeti Meclis'ten Geçti

Asgari ücrete her ay uygulanan gelir vergisi ve damga vergisi ücretinin alınmamasına ilişkin kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna bağlı olarak artık asgari ücretle çalışan kişilerden bu vergi ücretleri alınmayacak. 

Tüm Çalışanlara Gelir ve Damga Vergisi İstisnası Getiren Kanun Teklifi Yasalaştı


22.12.2021 tarihinde kabul edilen 7349 nolu Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun altında tüm maaşlı çalışanların asgari ücrete kadar olan maaş ödemeleri, gelir vergisi ve damga vergisinden istisna tutulacak, ayrıca asgari geçim indirimi uygulamasının ortadan kaldırılması, 25 Aralık 2021 Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.


Çalışanların ücretlerinin asgari ücrete kadar olan kısmı gelir ve damga vergisinden 13 maddeden oluşan kanunun 2'nci ve 4'üncü maddelerince istina tutulurken asgari geçim indirimi uygulaması kanunun 3'üncü maddesi ile 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 32'nci maddesi gereğince yürürlükten kaldırılmıştır.


Tüm çalışanların maaşlarına uygulanacak gelir vergisi muafiyeti şu şekilde olacaktır:


 • Gelir Vergisi muafiyeti, ücretli çalışanların brüt asgari ücretin (SGK/işsizlik primi çıkarıldıktan sonra kalanı) üzerinden getirilmiştir.


 • Asgari geçim indirimine ilişkin Gelir Vergisi Kanunun 32'nci maddesinde yer alan hükümler kaldırılmıştır.


 • Asgari ücretten üzeri çizilen gelir vergisi matrahı Kümülatif vergi matrahı hesabında, dikkate alınacaktır.


 • Gelir vergisi dilimlerine göre hesaplanacak olan vergiden istisna kapsamındaki vergi tutarı düşülerek, ilgili ayda ödenecek vergi hesaplanacaktır.


 • Ocak-Temmuz ayları arasında belirlenen gelir vergisi muafiyet tutarı 638,01 TL (4.253,40 x 0,15), damga vergisi  için belirlenen muafiyet tutarı ise yıl boyunca 37,98 TL olacaktır. (30 gün çalışanlar için)


Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 2, 3 ve 4'üncü maddeleri şu şekildedir;


MADDE 2 - 193 sayılı Kanunun 23'üncü maddesinin birinci fıkrasına eklenen bent şu şekildedir.


"18. Hizmet erbabının, ödemenin yapıldığı ayda geçerli olan asgari ücretin aylık brüt tutarından işçi sosyal güvenlik kurumu primi ve işsizlik sigorta primi düşüldükten sonra kalan tutarına isabet eden ücretleri (Şu kadar ki, istisnayı aşan ücret gelirinin vergilendirilmesinde, verginin hesaplandığı gelir diliminin miktar ve oranları, istisna kapsamındaki tutarlar da dikkate alınarak belirlenir. Ödenecek vergi tutarı, belgede bulunan vergi tutarının içinde istisna tutara isabet eden kısım düşülerek hesaplanır. Belirtilen istisna nedeniyle alınmayacak olan vergi, belirtilen ayda aylık asgari ücret üzerinden hesaplanması gereken vergiyi aşamaz. Birden fazla işverenden ücret alan çalışanlar, bu istisnadan sadece en yüksek olan ücrete uygulanarak faydalanır)."


MADDE 3 - 193 sayılı Kanunun;


a) 106'ncı maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinde yer alan "Diğer ücretlerde, gezici olarak çalışanların" ibaresi "Gezici olarak çalışanların" şeklinde değiştirilmiş, bentte yer alan "ücret ve" ifadesi metinde bulunan maddeden çıkarılmıştır.

b) 32'nci maddesi, 64'üncü maddesi, 108 inci maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı bendi, 109 uncu maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendi ile ikinci ve üçüncü fıkraları, 110 uncu maddesi, 118 inci maddesi ve 122 nci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.


MADDE 4 - 1/7/1964 tarihli ve 488 sayılı Damga Vergisi Kanununa ekli (2) sayılı tablonun "IV - Ticari ve medeni işlerle ilgili kâğıtlar" başlıklı bölümünün (34) numaralı fıkrasında yer alan "ücretlere ilişkin kâğıtlar" ibaresinden sonra gelmek üzere (Bu maddenin birinci fıkrasının (18) numaralı bendinde düzenlenen ücretlerde istisna, aylık brüt asgari ücrete isabet eden kısım için uygulanır) şeklinde parantez içi hüküm eklenmiştir.


Uygulama tebliği henüz yayımlanmamış olmakla birlikte kanun cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Uygulama tebliğinin de yayınlanmasından sonra detayların duyurulması planlanmaktadır.


Çeşitli soru ve görüşleriniz için [email protected] adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.


Her türlü soru ve görüşleriniz için bizlere [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Bilgiyi Tecrübemiz Sayesinde Güce Dönüştürüyoruz…


7326 Sayılı Matrah Artırımı ve İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesine İlişkin Yapılandırmada Tahakkuk Eden Vergilerini Yasal Süresinde Ödeyemeyenler İçin Fırsat

Bilindiği üzere, 11/05/2018 Tarihli ve 7143 Sayılı ve 03/06/2021 Tarihli ve 7326 sayılı "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunlar" sırasıyla 18 Mayıs 2018 Tarihli 30425 Sayılı ve 09 Haziran 2021 Tarihli 31506 sayılı Resmî Gazetelerde yayımlandıktan sonra yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Kanunların 5 . maddelerinde "Matrah ve Vergi Artırımı" ile 6. maddelerinde ise "İşletme Kayıtları ile Kasa Mevcutları ve Ortaklardan Alacaklar hesabı kayıtlarını düzeltilmesi" düzenlenerek bu kapsamlarda mükelleflerin yapılandırmadan faydalanmaları hedeflenmiştir.


6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında, 13 Aralık 2021 Tarihinde 2021/01 Seri no'lu  Tahsilat İç Genelgesi yayınlanmış ve yayınlanan genelgeyle birlikte, yukarıda bahsi geçen 7143 ve 7326 Sayılı kanunların ilgili maddeler kapsamında yapılandırmaya giren mükelleflerden, bu işlemler nedeniyle tahakkuk eden vergileri ödeme güçlüğü yaşamaları sonucu kanunda belirtilen süre ve şekillerde ödeyemeyenlerin; bu borçlarını, 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 48'inci maddesi kapsamında Tecil ederek Taksitlendirilebilmesi (katma değer vergilerinin müracaat tarihinden itibaren 6 ayı geçmeyecek şekilde azami 6 Taksitte) uygun görülmüştür.

SGK e-Tebligat Başvurusu Ekranı Açıldı

Sosyal Güvenlik Kurumunca Elektronik Ortamda Yapılacak Tebligata İlişkin Yönetmelik 24 Eylül 2021 tarihine ait Resmi Gazete'de yayımlanarak, yönetmelik 1 Ekim 2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir.


Yönetmelik ile SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından elektronik ortamda yapılan tebliğ işlemlerine yönelik usul ve esaslar belirlenmiştir, ayrıca önceki bültenlerimizde söz konusu usul ve esaslar paylaşılmıştır.


10 Aralık 2021 Cuma günü itibariyle SGK E-Tebligat Başvurusu ekranı E-Devlet aracılığıyla hizmete girmiştir. Kayıt işlemleri tüzel kişiler için MERSİS veya SGK tescil kaydındaki kanuni temsilci tarafından E-Devlet üzerinden "SGK e-Tebligat Başvurusu" ekranından giriş yapılarak ulaşılacaktır.


Başvurunuzu şu adımları takip ederek kolayca yapabilirsiniz:

 1. E-Devlet üzerinden SGK E-Tebligat Başvurusu ekranına giriş yapmak için tıklayınız.
 2. Başvuru Tercih Listesi' nde başvuru yapılacak kurumun yanında "İşlem" menüsü altında çıkan "Başvur" butonuna tıklayınız.
 3. Ardından karşınıza çıkan sayfada yer alan T.C. Kimlik Numarası, Adı, Soyadı, Cep Telefonu ve E-Posta Adresi kısımlarını doldurarak "Başvur" butonuna tıklayınız.
 4. Yeşil renkte "Başvuru başarılı bir şekilde eklenmiştir" sonucuna ulaşınca "Başvuru Listesi" butonuna tıkladıktan sonra, kayıtlı başvuru listesine ulaşabilirsiniz.
 5. "Kayıtlı Başvuru Listesi" kısmından "Hesap Ekleme ve Kaydetme" işlemini yapabilirsiniz.
 6. Eklenen hesap karşı tarafın onay bölümüne düşecek ve "Doğrulama Durumu" menüsünde "Onay Bekliyor" olacaktır.
 7. Karşı taraf "SGK e-Tebligat Hesap Doğrulama" üzerinden kendine düşen tebligatı onaylayacaktır. Böylece yetkili hesap kaydı tamamlanmış olacaktır.

Not: e-Tebligat sisteminde kullanılan telefon ve e-posta adresi bilgileri E-Devlet sisteminde kayıtlı olan bilgilerdir. Bu bilgileri değiştirerek e-Tebligat başvurusu yapmak isterseniz E-Devlet sisteminde "iletişim seçenekleri" alanından güncelleme yapmanız gerekecektir.


SGK e-Tebligat Başvuru Süresi Uzatıldı


Yönetmeliğe göre başvuru süresi 31 Aralık  2021 tarihinde sona erecekti ancak sistemin 10 Aralık 2021 tarihinde açılması ve aşırı yoğunluk oluşması nedeniyle başvuru süresi 31 Ocak 2022 tarihine kadar uzatılmıştır.

KDV İade Taleplerinde Zaman Aşımı

Bilindiği üzere; 7104 Sayılı Kanunla, 3065 sayılı  Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 32. maddesinde 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;  


"Vergiye tabi işlemlerin mevcut olmaması veya hesaplanan verginin indirilecek vergiden az olması durumunda indirilemeyen KDV, işlemin gerçekleştiği dönemi izleyen 2. takvim yılının sonuna kadar talep edilmesi şartı sonucunda Maliye ve Gümrük Bakanlığınca tespit edilecek esaslara göre bu işlemleri yapanlara iade olunur." 


şeklinde değişiklik yapılmıştı.

 

Böylelikle; Kanun'un 32'nci maddesine istinaden yapılacak KDV iade taleplerine yeni bir zamanaşımı süresi getirilerek, istisnai işlemin gerçekleştiği dönemi izleyen ikinci takvim yılının sonuna kadar talep edilmesi şartıyla iade işlemlerinin yapılabileceği aksi halde bu süre içerisinde talep edilmemesi halinde iade talep edilemeyeceği yönünde, iade talep süresini kısıtlayıcı önemli bir düzenleme yapılmış oldu.

 

Yapılan bu düzenlemenin hangi yılları kapsadığı ve diğer iade hakkı doğuran işlemler için de uygulanıp uygulanmayacağı hususunda oluşan tereddütler, 15.02.2019 tarih 30687 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 23 Seri No.lu KDV Genel Uygulama Tebliği ile giderilmiş oldu.

 

Yapılan düzenlemeye göre; 2019 ve sonraki yıllara ilişkin iade hakkı doğuran işlemlere ait KDV iade taleplerinin istisna türleri itibariyle aşağıda belirtilen usul ve esaslar dahilinde belirlenen süreler içinde talep edilmemesi halinde, zamanaşımına uğrayacağı anlaşılmaktadır.

 

Söz konusu düzenleme; 2019 ve sonraki yıllara ilişkin iade hakkı doğuran işlemleri kapsadığından, 2018 ve önceki yıllara ilişkin iade hakkı doğrun işlemlere ait iade talepleri, düzenleme öncesi usul ve esaslara tabi olacağı açıktır.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın Müdahalesi Sonrası Döviz Kurunda Sert Düşüş Yaşandı

Döviz kurunda yaşanılan sağlıksız gelişmeler sonucu Türkiye Cumhuriyet Bankası piyasaya müdahalede bulundu. Satım yönünde yapılan bu müdahale sonucu, döviz kurunda sert bir düşüş yaşandı. Müdahalelerin amacı kurda meydana gelen ciddi artışların önüne geçmek ve bir dengede tutulmasını sağlamaktır. Uzun zaman sonra TCMB’nın yaptığı bu müdahale sonrası döviz kurunda önemli bir düşüş meydana geldi. Bazı uzmanlara göre ise uzun vadede bu müdahaleler, zaten sınırlı olan net rezervlerin daha da negatif etkilenmesine neden olacağı yönündedir. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Ürünü

Türkiye vatandaşlarının yararlanabileceği kur korumalı TL mevduat hesabında alt ve üst limit olmayacaktır. Bu uygulamadan kişiler birden fazla kez yararlanabilir. Bankalar aracılığıyla açılacak olan TL vadeli mevduat ve katılma hesapları “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat ve Katılma Hesabı” altında işlem görecek. Hesapta, 3,6,9 ve 12 ay olmak üzere 4 adet farklı vade imkanı bulunacak. Bankalar tarafından uygulanabilecek azami faiz oranı ise asgari faiz oranının azami 300 bp üzerinde olarak belirlenebilecek. Vadenin sonunda ise belirtilen kur farklı gün sonunda hazine tarafından bankalara aktarılacak. 

Altın Hesapları da Kur Korumalı TL Hesaplarına  Dönüştürülebilecek

Resmi Gazete’de belirtilen tebliğiyle birlikte altı hesapları 28 Aralık 2021 tarihinden itibaren, dönüşüm fiyatları üzerinden TL’ye çevirilerek Türkiye Merkez Bankası tarafından satın alınacak ve Kur Korumalı TL Hesabına dönüştürülebilecek. Genel olarak belirtilen 4 farklı vade oranı (3,6,9 ve 12 ay) kullanılarak TL mevduat veya katılım hesabı açılabilecek. Vade sonunda ulaşılan fiyatın, mevcut dönüşüm fiyatından yüksek olması veya fiyat farklı üzerinden hesaplanan tutar bankalar tarafından ödenmesi gereken kâr payından yüksek olması durumunda, fark olarak hesaplanan tutarın kâr payından düşülerek hesaplanan miktar, Merkez Bankası tarafından hesap sahibine ödenmek üzere ilgili bankaya aktarılır. 

Enerji Piyasasi Düzenleme Kurumu Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik Yayınladı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğince belirli dönemler bütçenin hazırlanması, gelirlerin tahsili ve giderlerin planlaması, aynı zamanda bütçe uygulama sonuçlarına ilişkin esasların belirlenmesi için mali bir tablo hazırlamaktadırlar. 28 Aralık 2021 tarihi itibariyle bu yönetmelik yürürlükten kaldırıldı. 

Adalet Bakanlığı İflas İdaresi Ücreti, Yazı ve Tebliğ Masrafı Tarifesi Hakkında Tebliğ Yayınladı

Bu tarifenin amacı, iflas idarelerince ödenecek ücretlerin ve bu ücretlerin ödeme şeklinin belirlenmesidir. Ücretlerin belirlenmesinde iflas idaresinde bulunan memurların emeği, işin önemli ve niteliği göz önünde tutulur. Belirtilen ödeme, iflas idare memurlarının her birine ayrı olarak ve eşit bir oranda ödenir. İflas idaresine, ifa edecekleri hizmetler karşılığında, toplam alacaklı miktar üzerinden şu oranlarda ödeme yapılır; 


 1. İlk (4.000,00 TL) için %10 
 2. Sonra gelen (6.500,00 TL) için %8 
 3. Sonra gelen (13.800,00 TL) için %6
 4. Sonra gelen (23.000,00 TL) için %4
 5. Sonra gelen (46.000,00 TL) için %2
 6. Sonra gelen (79.062,50 TL) için %1
 7. 172.362,50 TL ‘den 230.000,00 TL ‘ye kadar 1000/6
 8. 230.000,00 TL ‘den 1.006.250,00 TL ‘ye kadar 1000/2
 9. 1.006.250,00 TL ‘den yukarı için 1000/1 


Rehinli alacak miktarı üzerinden ise bu miktarın %25’ini geçemez. 


25 Aralık 2021 Tarihli ve 31700 Sayılı Resmi Gazete'de 28/2/2008 tarihli ve 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişikliğe Gidildi


25 Aralık 2022 tarihi itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun” ve Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun’un 3. Maddesinde bir değişiklik yapıldı. Bu değişiklik gereğince, çalışanlara yönelik gelir vergisine ilişkin “istisna” ifadesi “teşvik” olarak değiştirildi. Ayrıca, aynı maddede gelir vergisi stopajı teşviki kapsamında Ar-Ge, tasarım merkezlerinde çalışanların toplam sayısı ve teşvike konu olan çalışma sürelerinin %20’sini aşmamak kaydıyla yasada belirtilen durumların dışında bu merkez dışında geçirilen süreler de gelir vergisi stopajı teşviki kapsamında tutulacaktır. Cumhurbaşkanı %20 olarak belirlediği oranı bölgesel veya sektörel olarak %75’e kadar artırmaya ve indirme yetkili olacaktır. İndirme yetkisi tekrar kanuni oranına kadar geçerlidir. 


AYM'den 'Emsal' Faiz Kararı: Göreve İade Edilen Memurun Kesilen Maaşı Faiziyle Ödenecek

Anayasa Mahkemesi, görevden belirli bir süre uzaklaştırılan ve ardından tekrar memuriyetine dönen memurlar için kesilen ücretin faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi. Faizsiz olarak ödenen memurun kesilen maaşında, mülkiyet hakkının ihlal edildiğine hükmetti.